top of page

 

DURU STONE HOUSE KONAKLAMA SÖZLEŞMESİ


       Bir tarafta ilerleyen maddelerde MiSAFiR olarak anılacak olan gerçek ve/veya tüzel kişi, diğer tarafta ise ilerleyen maddelerde İŞLETME olarak anılacak olan İskele Mah. Ambarcı Cad. No:49/1 Datça/Muğla/Türkiye adresinde bulunan Duru Stone House Apart daireler; iş bu sözleşmenin tarafı olup, ilerleyen maddelerde  Taraflar olarak anılacaklardır.
Bu taraflar; işbu sözleşmenin resmi bir teklif olduğunu, ücretli konaklama hizmetinin sunulması için tüm şartları içerdiğini, aşağıda belirtilen tüm şartların taraflar için bağlayıcı olduğunu, giriş sırasında imzalanacağını, misafir tarafından değiştirilemeyeceğini, şimdiden kabul, beyan ve taahhüt ettiğini göz önünde bulundurarak, aşağıdaki maddeler dahilinde akdetmiş bulunmaktadırlar.
1.    SÖZLEŞME KONUSU
1.1.    İşbu sözleşme uyarınca İşletme, Misafirin talebi üzerine Apart dairelerde konaklama hizmetini sunmakla yükümlüdür (ileride konaklama işlemi ‘Hizmet’ olarak anılacaktır).
1.2.    İşbu sözleşmenin imzalanmasıyla (Misafir, Apart dairelerde konaklamak ve/veya İşletmenin sunduğu hizmetler için rezervasyon yaptırarak işbu sözleşmeyi imza ettiğini kabul etmektedir)birlikte Misafir, İşletme konaklama kuralları, rezervasyon kuralları ile tarifeleri hakkında bilgilendirildiğini teyit etmektedir.
1.3.    İşletme, Misafirin talebini teyit ettiğinde Taraflar, İşbu sözleşmeyi akdetmiş olacaklardır.

2.    KONAKLAMA ŞARTLARI 
2.1.     Misafirlerimiz apart daire/dairelerimizi, aşağıda geniş bir şekilde açıklanacak koşullara uyulması şartıyla önceden saptanan süre için kiralamıştır. Misafir, bu sözleşmeyi imzalamakla daireyi hasarsız eksik olmadan tüm aksesuarları ile sağlam teslim aldığını,  bu hususa ilişkin olarak gerekli gözlem ve muayeneyi yaptığını, sözleşmede yazılı olan gün ve saatte kiraladığı gibi teslim etmeyi kabul etmiştir. 
2.2.    Apart Daire, bu sözleşme ekindeki yazılı eşyalarla birlikte, eksiksiz, temiz, bakımlı olarak misafire teslim edilmiştir. Misafir apart dairedeki eşyaları, teslim alındığındaki yenilik ve temizlikte teslim etmekle sorumludur. 
2.3.    Misafir tarafından kayıt anında, rezervasyon tutarının %50'sinin ödenmesi gerekmektedir. Bakiye meblağ ise, apart daireye giriş yapılmadan kredi kartı, banka kartı, eft ya da havale yoluyla ödenmelidir. Acenta üzerinden rezervasyon yapan misafirlerimiz için, ilgili acentanın rezervasyon şartlarına uygun şekilde ödeme alınır.
2.4.    Tüm misafirlerimiz, (bebek ve çocuklar dahil) kimliklerini konaklamaya gelirken yanlarında getirmek zorundadır. İşletmemize giriş yaparken rezervasyon formu ile birlikte nüfus cüzdanının ya da geçerlilik süresi dolmamış pasaportun resepsiyona ibraz edilmesi zorunludur. Kimlik belgesi ibraz etmekten imtina eden misafirlerin giriş işlemleri yapılmayacaktır. Kimliğinizi ve kredi kartını kullanma yetkisine sahip olup olmadığınızı doğrulamamız gerektiği için bu kimlik kartı arşivimizde saklanmak üzere fotokopisi alınabilir. Bu uygulama, kredi kartlarındaki kötü niyetli kullanımın artması üzerine aldığımız bir önlemdir. İnanıyoruz ki, bu politikamız, basit bir imza karşılaştırmasından öte misafirlerimiz ve diğer tüm kredi kartı sahipleri için en iyi koruma düzeyini sağlayacaktır. Gizlilik ilkemiz gereğince, elimizde bulundurduğumuz kimlik fotokopileriyle ilgili hiçbir bilgi dışarıya verilmeyecek ve güvenli bir şekilde korunacaktır. Kullanma gereksinimi bittiğinde ise dikkatli bir şekilde imha edilecektir.
2.5.    Tüm kimlik bilgileri Jandarma Komutanlığına bildirilmek zorundadır. 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunu konaklama hizmeti sağlayan otellerde kalan misafirlerin kimlik bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlüğüne ait bir sisteme girilmesini zorunlu kılmaktadır. Kanun’un işlenmesini zorunlu kıldığı bu bilgiler kişinin kimliğini belirlenebilir kılan nitelikte olmasından ötürü 6698 Sayılı Mevzuat uyarınca bir kişisel veri sayılmakta olup misafirlerin kimlik bilgilerinin sisteme kaydı suretiyle de işleme faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Sözleşmenin 2.4. nolu maddesinde de açıklanmış olduğu üzere kişisel verileriniz tarafların güvenliği maksadıyla belirli bir süre saklanacak olup, daha sonra imha edilecektir. Kimlik belgesindeki, kimlik bilgilerini işlemek tarafımızca kanuni bir zorunluluk olup misafirin rızası aranmayacaktır. Ancak, fotokopisi alınan belgedeki diğer kişisel bilgilerinizi saklama, işleme, fotokopisini alma v.s. gibi iş ve işlemler için iş bu sözleşmeyi imzalamakla birlikte, tarafınızın mezkur hususta aydınlatıldığınızı, ve tarafımıza açıkça rıza ve muvafakat verdiğinizi kabul ve beyan edersiniz.  Söz konusu mevzuat md.5/2/a’da kişisel verinin başka bir Kanun kapsamında işlenmesi halini ayrık tutmuş ve bu durumlarda açık rıza aramamıştır. 
2.6.    Apart dairelere giriş saat 15.00 itibariyle başlamakta, en geç 18:00’de giriş yapılabilmektedir. Çıkış saati en geç 11.00'dir. Geç veya erken gelecek olan misafirlerimizin önceden işletmeye bilgi vermesi gerekmektedir. Apart dairelerimizin müsaitliğine bağlı olarak izin verilen geç çıkışlarda, saatlik ekstra ücret talep edilmektedir. Çıkış günü sabah erken çıkış yapılmak istenmesi durumunda, Duru Stone House yönetimine 24 saat önceden bilgi verilmesi gerekmektedir. İşletmemizin yoğunluğu nedeni ile kontrolü yapılamadan misafirin apart daireden çıkış yapması halinde, nakit ya da eft/havale ile alınan hasar depozitosu misafirin bildireceği bir banka hesabına 5 iş günü içinde gönderilecektir, gönderim masrafları hasar depozitosunun içinden ödenecektir. Misafirin kendi isteği ile apart daireyi erken terk etmesi durumunda misafire konaklama ücreti için herhangi bir para iadesi yapılmayacaktır.
2.7.    Konaklayacağınız daire, giriş işlemleriniz sırasında apart dairelerin müsaitlik durumuna göre belirlenmektedir. İşletmemiz tarafından konum ve yan yana oda garantisi verilmemektedir. 
2.8.    Apart dairelerin Maksimum konaklama kapasitesi:
2+1 daire: Maximum 5 yetişkin+1 çocuk yada 4 yetişkin+ 2 çocuk (0-12 yaş aralığı) şeklindedir. (4 adet yatak, 1 adet açılır koltuk bulunmaktadır)
1+1 daire: Maximum 3 yetişkin+1 çocuk ya da 2 yetişkin+ 2 çocuk (0-12 yaş aralığı) şeklindedir. (1 adet çift kişilik yatak, 1 adet açılır koltuk bulunmaktadır)
2.9.    Rezervasyon formunda misafir tarafından belirtilen çocuk yaşları ile giriş kontrolü sırasında oluşacak uyuşmazlıklardan doğacak fark misafirlerden talep edilir.
2.10.    18 yaşından büyük bir yetişkinin refakati olmaksızın seyahat eden/konaklayan çocuk/çocuklar birçok hava yolu şirketi/otel tarafından refakatçisi olmayan çocuk/çocuklar olarak adlandırılmaktadır. Refakatçisi olmayan çocuklar için rezervasyonlar tarafımızca kabul edilmemektedir.
2.11.    Bebekler için verilen yatak 2 yaşa kadar uygundur.
2.12.    Resepsiyon personeli sabah 09:00 akşam 18:00 saatleri içinde hizmet verir. 
2.13.    Apart dairelerimizde konakladığınız süre boyunca  ortak alanlarımızda ya da dairenizde konaklayanların haricinde misafir ağırlamak yasaktır.  
2.14.    Misafirlerimiz, apart dairelerimizi üçüncü şahsa kısmen veya tamamen kiralayamaz, devir ve ciro edemez, bir başkasının istifadesine sunamazlar. Buna ilişkin olarak, Duru Stone House yönetiminden izinsiz şekilde, dışarıdan konaklamak amaçlı kimse kabul edilmemektedir.
2.15.    Apart daireler konaklama haricinde başka bir amaçla kullanılamaz. 
2.16.    Apart dairelerde misafirlerimiz; yasa dışı, izinsiz toplantı, gazino, kumar çekiliş v.b. kanun hükmünce yasaklanmış faaliyetlerde bulunamazlar. Aksi takdirde oluşabilecek herhangi bir cezai durumda (kapatma, mühürlenmesi, faaliyetin durdurulması, kiralanamaması gibi) ev ya da evlerin kapalı kaldığı süre, günlük konaklama bedeli üzerinden hesaplanarak zararın hukuki sorumlusu misafir/misafirlerden tazmin edileceğini misafir peşinen kabul etmiştir. Ayrıca misafir apart dairede meydana gelebilecek her türlü hadiseden kendisi sorumludur. Doğabilecek her türlü cezai uyuşmazlıklarla ilgili olarak, işlenen suçun  kusurunun tamamen  kendisine ait olduğunu, yargı mercilerine beyan edeceğini şimdiden  taahhüt edip imza atarak kabul etmiştir.  
2.17.    Mücbir sebeplerden dolayı bina ve daire kullanılamaz veya kullanmaya izin verilmezse apart daireler yönetimi misafiri tek taraflı olarak daireden çıkartabilicektir. Bu durumda misafir hiçbir hak talebinde bulunamaz. 
2.18.    Apart dairelerimizde yeme içme dahil bir hizmet verilmemektedir. 
2.19.    Misafirlerimiz yemeklerini hazırlayıp kendi daire ve balkonlarında yiyip içebilirler; ancak dışarıdan sipariş edilerek veya kendi apart dairelerinde hazırlanan hiçbir yiyecek ve içeceği ortak kullanım alanı, bahçe ya da çardak gibi bölümlere getirip tüketemezler.
2.20.    Odalarımızda sigara içilmemektedir. Balkon bulunan apart dairelerde balkonda içilebilmektedir. Balkonsuz dairelerimizde kesinlikle oda içinde sigara içilmesi yasaktır.
2.21.    Apart dairelerde her daireye ilk girişte; havlu, çarşaf, nevresim takımı, battaniye, tuvalet kâğıdı, şampuan ve sabun verilmektedir. 1 hafta ve üzeri konaklamalarda ekstra havlu, çarşaf ve nevresim takımı verilmektedir. Ekstra ihtiyaçlarınızı lütfen civardaki en yakın bakkal ya da marketten karşılamaya dikkat ediniz.
2.22.    Misafir, şahsına ait özel mücevher, para, döviz ve takı cinsinden tüm değerli eşyalarından sorumludur. Apart daireler yönetimi oluşabilecek çalınma, kaza, kaybolma gibi durumlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. 
2.23.    Apart daireler temizliği yapılmış olarak teslim edilir. Günlük olarak temizlik hizmeti verilmemektedir. Misafir tarafından, basit temizlik yapılabilmesi için her odada elektrik süpürgesi bulunmaktadır. Dairenin temizliğini, dairenin içinde yer alan temizlik araçlarıyla kendiniz sağlayabilirsiniz. İstenildiği zaman paspas, vileda gibi temizlik ekipmanları tarafımızca temin edilebilmektedir. İhtiyaç doğrultusunda, talebiniz halinde ekstra ücretli olarak detaylı temizlik yapılmaktadır.
2.24.    Apart dairelerimizin ortak alanlarında içki içmek yasaktır.
2.25.    Apart dairelerdeki tuvalet giderlerine çocuk bezi, kadın pedi, tuvalet kağıdı vs. gibi tuvalet giderlerini tıkayabilecek cisimlerin atılması kesinlikle yasaktır. Tuvalet giderlerinin tıkanmasına ve bozulmasına sebebiyet verilmesi halinde, misafir apart daireden kesinlikle uzaklaştırılacaktır. Bu durumlarda misafirin depozitosu ödenmeyecek ve ayrıca verdiği zarar kendisine ödettirilecektir.
2.26.    Misafirlerimiz çöplerini, konakladıkları süre boyunca katta yer alan çöp konteynırına kendileri atmak zorundadır. Yine konaklama bitişinde çöplerini çöp konteynırına atmaları rica olunur.
2.27.    Misafirlerimiz, dairelerimizin içinde bulunan tüm elektronik eşyaları kullanırken dikkatli olmak zorundadırlar.
2.28.    Apart dairelerin eşyalı olarak teslim edilmesi sebebiyle işletme tarafından; eşyaların kırık, çizik, hasarlı, kayıp, zayi vs. olmasına karşın 2.500,00TL hasar depozitosu almakta olup bu depozito daire tesliminde peşin olarak (nakit), kredi kartı blokesi ya da eft/havale yolu ile alınır. Hasar depozitosu misafirin çıkışında demirbaşların sayımından sonra eksik bulunmaması durumunda misafire iade edilecektir. Yukarıdaki sebeplerle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için bu miktarlar apart daireye giriş günü alınacaktır. 
2.29.    Apart dairelerimizde ve ortak alanlarda yer alan eşyaların kırık, çizik, hasar, kayıp, zayi gibi durumlarda oluşacak masrafın, alınan depozitodan fazla olması durumunda zararın karşılanması için ekstra ödeme talep edilir. Ödenmemesi durumunda yasal yollara başvurulacaktır.
2.30.    Apartımızın ortak alanında bahçe ya da resepsiyon verandasında yer alan eşyalar da itinalı olarak kullanılmak zorundadır. Söz konusu alanlar ve eşyalar zarar verilmeden kullanılıcak ve dağınık bırakılmayacaktır. 
2.31.    Misafir, apart dairenin genel görünümü ya da fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik yapamaz. Kendisine sunulduğu şekilde kullanmak durumundadır. 
2.32.    Misafir apart dairenin güvenliğini sağlayacak biçimde kapalı ve kilitli olarak daireyi terk etmekle yükümlüdür. Hırsızlık veya kaybolma halinde kayıplar bulunamazsa apart daireler yönetimi dilerse kaybolan eşyaların değeri oranında ücret talep etme hakkına sahiptir. 
2.33.    Misafir, kendisine tahsis edilen internet hattından herhangi bir şekilde suç teşkil edecek eylemleri işlemeyeceğini, işlediği takdirde bundan dolayı meydana gelecek hukuki ve cezai sorumluluğu kabul ettiğini taahhüt eder. 
2.34.    Apartımızın bahçesinde her çocuğun ebeveyni tarafından gözetilmek zorundadır.
2.35.    Apart dairelerimizin pencerelerinden, merdiven korkuluklarından herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve yaralanmaların yaşanmaması için sarkmak, korkuluklara oturmak yasaktır.
2.36.    Misafirlerimiz diğer misafirlerimizi rahatsız etmeyecek şekilde tatilini geçirirler. Yüksek sesli müzik dinlemek, televizyon izlemek, yüksek sesle şarkı söylemek yasaktır. Tüm misafirlerimizin yandaki ya da aşağı kattaki aileyi rahatsız etmeyecek şekilde konaklama yapmaları rica olunur. Komşuluk hukuku kurallarına uygun davranmayan misafirlerimiz için hukuki ve cezai işlem uygulanır. 
3.    İPTAL & İADE ŞARTLARI

3.1.    Misafirlerimizin giriş yapmadan 14 gün ve daha uzun süre önce rezervasyon iptal talebi üzerine, banka komisyon ve işlem ücretleri kesilerek iadesi yapılır. Ayrıca, rezervasyondan sonraki 12 saat içinde iptal etmeleri durumunda da tam para iadesi yapılır. 
3.2.    Misafirler, rezervasyonun giriş tarihine 14 günden az bir süre kala rezervasyonu iptal etmesi durumunda yapılan rezervasyon iptal edilerek rezervasyon tutarının %50'si cayma tazminatı olarak misafire fatura edilir. Acenta üzerinde rezervasyon yapan misafirlerimiz için ilgili acentanın iptal şartlarına uygun para iadesi yapılır.
3.3.    Konaklayacak ailenin gelememesi durumunda yerine başka bir konaklayacak aileyi apart yöneticisine bildirmek şartı ile konaklatabilir. 
3.4.    Pandemi dolayısıyla devlet tarafından tüm Türkiye genelinde mecbur kapanma söz konusu olduğunda rezervasyonunuz ya ileri bir tarih için kullanılır ya da ödenen kapora geri iade edilir.
3.5.    Misafirin odaya yerleştikten sonra apart dairelerin konaklama taahhütlerini yerine getirmemesi dışında başka bir sebepten dolayı hizmetten vazgeçmesi durumunda, yapılan ödeme geri iade edilmeyecektir. Ayrıca misafir herhangi bir tazminat talep edemeyecektir.


4.    ÖZEL DURUMLAR
4.1.    Rezervasyonlarınızdan memnun olmanız için elimizden gelen her şeyin en iyisini yapmaktayız ancak apart daire işletmemizin kontrolü dışında gelişen savaş, sivil ayaklanma, grevler, salgın hastalıklar, terörizm, yangın, sel, doğal afetler, hükümet tarafından çıkarılan kanunlar, kaza, makine veya ekipman arızaları, bakım çalışmaları veya sanayi işlerinin yaratabileceği ve bunlarla sınırlı olmamak üzere olayların doğrudan veya dolaylı olarak neden olacağı herhangi bir yaralanma, hasar, zarar, erteleme, ek masraf veya külfet durumlarında işletme tarafından herhangi bir yükümlülük kabul edilmeyecektir.
4.2.     Cenaze, ölüm, sağlık problemi, kaza ve kamu veya özel şirket personelinin izin iptali vb. durumlarda rezervasyon iptal durumu söz konusu değildir.
4.3.    Apart dairede oluşacak misafirin sebep olduğu, tüm kazalar ve olaylardan, yangın, elektrik kaçağı, ve bunun sonucunda oluşacak ölüm ve kazalardan, Telekom’dan kaynaklanan telefon ve internet kesilmesi, Elektrik Şirketinden kaynaklanan elektrik kesilmesinden Duru Stone House Apart daireler yönetimi sorumlu tutulamaz.
4.4.    Apart dairelerdeki mevcut olan mala zarar veren veya konaklayan diğer misafirlerin malına zarar veren, onların keyfini kaçıran misafir(leri) tesis dışına çıkarma hakkını saklı tutar.
4.5.    Ayrıca misafirin vermiş olduğu zarar, apart daireler yönetimince tazmin edilir. Belirtilen kurallara uyulmaması nedeniyle yapılmış olan kontrat feshedilir ve ödenmiş olan tutar iade edilmez.
4.6.    Eğer bir misafir, başka bir misafire veya apart çalışanlarına karşı kabul edilemez ve saldırgan davranışlar sergiler ise veya apart içerisinde yasal olmayan faaliyetler gerçekleştirir ise bu misafir(ler) tesisimizden uzaklaştırılacak ve bu durum ilgili makamlara bildirilecektir. Ödenmiş olan tutarın iade hakkı yitirilmiş olur.

5.    DİĞER HÜKÜMLER
5.1.    İş bu sözleşme misafirlerin rezervasyonunu yaptırması ve ödemesini yapması sonrasında  devreye girecek,  apart daireden ayrılması ile sona erecektir.
5.2.    Tek nüsha olarak imzalanan bu konaklama sözleşmesi 5 genel madde ve 4 (dört ) sayfa olup, ekli eşya listesi ile bir bütündür. 
5.3.    Bu sözleşmenin kapsamına giren konularla ilgili ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıklarda Datça İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir.

bottom of page